Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Proteíny (bielkoviny) majú mnoho dôležitých funkcií. Plnia funkciu transportéra v krvi a sú súčasť hormónov a enzýmov.

Funkcia proteínov z pohľadu športovej aktivity je predovšetkým základný stavebný kamen pre rast svalov.

Športovci, ktorí chcú budovať svalovú hmotu musia konzumovať dostatok bielkovín - minimálne 2 g na kg telesnej hmotnosti denne. Získať dostatok látok a výživy pre budovanie svalov, bez nutnosti jesť kvantá jedla, to umožní proteínový prášok. Toto je tá správna forma doplnku pre uspokojenie potrieb vo vašom každodennom jedálničku športovca.

Dostatočné množstvo bielkovín, pohodlným a relatívne lacným spôsob, bez konzumácie množstva kalórií zo sacharidov a tukov. Srvátková bielkovina (whey protein) je v dnešnej dobe najpoužívanejší proteínový prášok s vlastnosťou rýchlej absorpcie v tele.

sport proteinVýroba

Vyrába sa z mlieka. Ide o vedľajší produkt pri výrobe syrov. Mliečna bielkovina je tvorená približne 20% srvátky. Potom nástáva proces filtrácie, aby sa získalo čo najviac proteínu. Čím viac sa prefiltruje, tým vyšší bude obsah proteínu v prášku.

Funkcie v našom organizme

Srvátkový proteín tiež pomáha spaľovať tuky. Už dlhú dobu je známe, že proteín ovplyvňuje produkciu tepla v tele v oveľa väčšej miere ako ostatné energizujúce živiny. Proces sa označuje ako termogenéza. Termogenéza pomáha k zvýšeniu výroby energie - čo je dobré pre metabolizmus. Výskumi ukázali na rozdiely vo zvýšenej termogenéze medzi rôznymi zdrojmi bielkovín. Zistilo sa, že srvátková bielkovina pomáha väčšej termogenéze tela, v porovnaní s kazeínom a sójovou bielkovinou. Navyše, zvýšený príjem bielkovín automaticky zmenší podiel sacharidov a tukov v strave – z tohoto dôvodu konzumácia srvátkového proteínu medzi jedlami môže prispieť k zníženiu hmotnosti pri súčasnom zachovaní svalovej hmoty.

Ďalšou funkciou je regenerácia po cvičení. Môže byť zlepšená pomocou srvátkového proteínu. Vďaka svojej rýchlej absorpcii živín poskytne svalom rýchle dopĺňanie bielkovín. Je to veľmi dôležité preto, aby Vaše telo po náročnom športovom výkone bolo dostatočne zásobené rýchlou energiou a bielkovinami a tak sa zabránilo procesu degradácie (odbúravania) svalových vlákien. A následne naopak, aby sa mohla spustiť oprava a nárast nových svalových vlákien.

Formy proteínu

Whey protein - doplnok výživy je možné si zakúpiť v rôznych formách proteínového prášku.

Srvátková bielkovina - proteínový prášok. Ten je vhodný pre rýchlu dodávku bielkovín do svalov a preto je jej užívanie optimálne po cvičení, alebo ráno. Jeho aplikácia je možná tiež medzi jedlami, pre zvýšenie príjmu bielkovín v priebehu dňa.

Srvátkový proteínový izolát - čistejšia forma srvátky. Jeho produkcia je zabezpečená filtráciou srvátky vo viacerých krokoch. Týmto postupom sa vytvorí proteínový prášok s vysokým obsahom bielkovín, prakticky bez sacharidov a s veľmi nízkym obsahom laktózy. Proteín sa absorbuje ešte rýchlejšie a tak naštartuje rýchlejšie budovanie svalov.

Hydrolyzovaný srvátkový proteín - najideálnejšou formou srvátkovej bielkoviny. Má dlhé reťazce aminokyselín rozdelené na menšie časti. To zapríčiní, že telo nemusí strácať čas na ich rozklad, to zapríčiní bezprostrednú absorpciu, ktorá je oveľa rýchlejšia, než je obvyklé u klasickej srvátkovej bielkoviny.

Viac fázový proteín - často obsahuje srvátkový proteín ako proteín jeden z troch zdrojov, spolu s kazeínom a vaječným proteínom. Spoločne poskytujú tak potrebnú nepretržitú dodávku vysoko kvalitných bielkovín a sú ideálne pri vysoko proteínovej diéte.

Gainery  - so srvátkovej bielkoviny a jednoduchých sacharidov sú najčastejšou formou doplnkov pre regeneráciu. Sacharidy umožňujú lepšie vstrebávanie. Energia so sacharidov následne umožní proteínu jednoduchšie uloženie vo svaloch.

Výhody

Whey Protein má mnoho výhod a veľmi široké uplatnenie pri športových aktivitách. Je to najmä preto, že proteín sám o sebe podporuje chudnutie a zároveň nenastáva strata svalovej hmoty počas kalorického deficitu.

Výhody srvátkového proteínu:

  1. je to, že má priamy zdroj bielkovín.
  2. Po cvičení má rýchlu absorpciu do svalov.
  3. Buduje svalovú hmotu,
  4. zvýšuje spaľovanie tukov
  5. zabezpečuje optimálnu využiteľnosť
PRÍDITE NÁS POZRIEŤ

Telefón:
0949 451 266

E-mail:
gymstar@gymstar.sk

Sociálne siete:
facebook.com/gymstarkosice

Kde nás nájdete:
Michalovská 2, 040 01 Košice

Dostanete sa k nám:
autobusovými linkami číslo
17 10

električka zastávka Spoločensky pavilon
6 9R

Otváracie hodiny:
Pre členov klubu s platnou čipovou kartou
PON-PIA: NON STOP
Pre nečlenov a majitelov Multisport kariet
PON-PIA: 10:00 - 21:00